Laatst bijgewerkt: mei 2026
41 afkomstige datapunten over omzet, aankomsten, Northern Circuit-parken, Zanzibar, migratietiming en toegang tot de Kilimanjaro
Het toerisme verdiende 4,2 miljard dollar in het jaar dat eindigde in oktober 2025(Bank of Tanzania, Monthly Economic Review oktober 2025). Die kop staat naast drie grotere signalen: het toerisme draagt bij17,2% van het bbp, levert grofweg op25% van de exportopbrengsten, en ondersteunt ongeveer1,5 miljoen banen(Overheid Tanzania/VN-toerisme, Toeristische prestatie-update 2024). Dit artikel verzamelt de sterkste beschikbare gegevens van de Bank of Tanzania, Grand View Research, VN-toerisme/overheidsrapportage, TANAPA, NCAA en het National Bureau of Statistics. Het resultaat is een brongestuurde momentopname van waar de vraag naar safari's in Tanzania groeit, welke parken het volume dragen en hoe reizigers moeten nadenken over de planning voor 2026.
Introductie
Het toerisme verdiende 4,2 miljard dollar in het jaar dat eindigde in oktober 2025(Bank of Tanzania, Monthly Economic Review oktober 2025). Tanzania herstelt niet langer alleen van de pandemiecyclus; het breidt zich uit door een grotere vraag naar parken, regionale aankomsten, nieuwe infrastructuur en safari- en zeeroutes. Alleen al de safarimarkt wordt gewaardeerd2,78 miljard dollar in 2025en geprojecteerd te bereiken5,28 miljard dollar in 2033(Grand View Research, Safari Tourism Market Report 2026). Dit artikel brengt gegevens van Bank of Tanzania, Grand View Research, UN Tourism, TANAPA, NCAA en het National Bureau of Statistics samen om reizigers en exploitanten een schone benchmark voor 2026 te geven.
Belangrijkste afhaalrestaurants
- De inkomsten uit toerisme bereikten $ 4,2 miljardvoor het jaar dat eindigt in oktober 2025 (Bank of Tanzania, Monthly Economic Review oktober 2025).
- Toerisme draagt bij17,2% van het bbp(Overheid Tanzania/VN-toerisme, Toeristische prestatie-update 2024).
- De verwachting is dat de safarimarkt met een jaar zal groeien8,7% CAGRvan 2025 tot 2033 (Grand View Research, Safari Tourism Market Report 2026).
- Ngorongoro heeft opgenomen1.061.620 bezoekersin 2024/25 (NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026).
- Serengeti wel491.000 bezoekers geregistreerd in de tweede week van december 2025in het seizoen 2025/26 (TANAPA, Tourism Splash Issue No. 2 2026).
- Kenya was Tanzania’s #1 bronmarktvan januari tot mei 2025 (Nationaal Bureau voor de Statistiek, Hoogfrequente toerismegegevens 2025).
- Er werd verwacht dat Zuid-Serengeti zou rondkijken500.000 wildebeestkalverenrond februari 2026 (TANAPA, Tourism Splash Issue No. 2 2026).
- Safarireizen in het laagseizoen kunnen de reiskosten verlagen20-30%, gebaseerd op prijspatronen van exploitanten waargenomen bij Tanzaniaanse touroperators. Dit is een schatting van de sector, geen formeel gepubliceerde statistiek. (Industriële schattingen en prijspatronen van operators).
- Zanzibar gerangschikt als de2e beste eilandbestemming ter wereldin de Eilandindex 2024 (Bounce Island Index 2024).
- Toerisme ondersteunt ongeveer1,5 miljoen banen across Tanzania’s travel value chain (Tanzania Government/UN Tourism, Tourism Performance Update 2024).
1. Tanzania Tourism Revenue Hits $4.2 Billion – A Record Year
Het cijfer uit de toeristische inkomsten van $4,2 miljard is van belang omdat het aantoont dat reizen een macro-economische pijler is geworden, en niet een niche-categorie voor vrijetijdsbesteding(Bank of Tanzania, Monthly Economic Review oktober 2025). De vraag naar safari's is nu gekoppeld aan deviezen, banen, transport, hotels, gemeenschapstoeleveringsketens en natuurbehoudsbudgetten. Het inkomstenverhaal verklaart ook waarom Tanzania investeert in toegang, accommodatie en bestemmingsmarketing: een hoger bezoekersvolume wordt alleen duurzame waarde als de ervaring goed beheerd blijft.
| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Inkomsten uit toerisme, jaar eindigend in oktober 2025 | $ 4,2 miljard | Bank of Tanzania, Maandelijks economisch overzicht oktober 2025 |
| Toerismeaandeel van het bbp | 17.2% | Tanzaniaanse overheid/VN-toerisme, toeristische prestatie-update 2024 |
| Het aandeel van het toerisme in de exportopbrengsten | 25% | Tanzaniaanse overheid/VN-toerisme, toeristische prestatie-update 2024 |
| Banen ondersteund door toerisme | 1,5 miljoen | Tanzaniaanse overheid/VN-toerisme, toeristische prestatie-update 2024 |
| Rangschikking van de groei van het aantal toeristen | 6e wereldwijd, 1e in Afrika | Tanzaniaanse overheid/VN-toerisme, toeristische prestatie-update 2024 |
| Omvang safarimarkt, 2025 | $ 2,78 miljard | Grand View Research, Safari Tourism Market Report 2026 |
| Verwachte omvang van de safarimarkt, 2033 | $ 5,28 miljard | Grand View Research, Safari Tourism Market Report 2026 |
| Verwachte CAGR safarimarkt, 2025-2033 | 8.7% | Grand View Research, Safari Tourism Market Report 2026 |
The official macro picture is strong, but it should be read carefully. GDP and export-share figures describe tourism’s broad national role, while market forecasts describe the safari category. They are related, but they do not measure the same thing.
2. Northern Circuit-parken in cijfers: Serengeti, Ngorongoro en Tarangire
Ngorongoro’s 1,061,620 visitors in 2024/25 show why the Northern Circuit remains Tanzania’s commercial safari engine(NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026). De vraag is geconcentreerd rond iconische wilde dieren, korte transferlogica en de mogelijkheid om kraters, vlaktes, olifanten en hooglandlandschappen binnen één route te combineren. Voor reizigers die routes vergelijken,Serengeti Nationaal Parkblijft het anker voor de migratiediepte, terwijl Ngorongoro en Tarangire dichtheid, landschap en waarde voor een korter verblijf toevoegen.
Voor hulp bij het kiezen van de juiste parkcombinatie, zie onzeTanzania safariparken vergelekengids.

| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Ngorongoro-bezoekers, 2024/25 | 1,061,620 | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| Ngorongoro groeit jaar na jaar | 16.8% | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| Serengeti-bezoekers geregistreerd in de tweede week van december 2025 | 491,000 | TANAPA, Tourism Splash nummer 2 2026 |
| Jaarlijkse bezoekers van Tarangire | Ongeveer 370.000 | TANAPA/The Citizen, Mamire-poort opening 2026 |
| Ngorongoro huidige bedcapaciteit | 1.555 bedden | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| Ngorongoro geplande bedcapaciteit | Ruim 2.590 bedden | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| Bezoekersgegevens uit Lake Manyara, primaire bron, 2024-2026 | Niet beschikbaar in de beoordeelde primaire bronnen | Methodologische waarschuwing |
Lake Manyara maakt deel uit van het Northern Circuit, maar bezoekersgegevens uit primaire bronnen voor 2024-2026 waren niet beschikbaar in de beoordeelde bronnenset. Die leemte wordt hier opgemerkt en niet opgevuld met niet-geverifieerde secundaire schattingen.
3. Where Tanzania’s Tourists Come From – Source Markets in 2025-2026
Kenia leidde van januari tot mei 2025 de aankomsten op het vasteland van Tanzania met 93.112 bezoekers(Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025). DeToerismeportaal van het Nationaal Bureau voor de Statistiekis het officiële referentiepunt voor de toerismestatistieken in Tanzania, terwijl de hoogfrequente cijfers van januari-mei 2025 een duidelijke verschuiving op de regionale markt laten zien. Regionale markten kunnen vrije tijd, familie, handel, evenementen en grensoverschrijdende reizen omvatten, terwijl langeafstandsmarkten nog steeds een hoge intentie hebben voor safari's en strandvakanties. Een slimmere strategie voor 2026 scheidt het aankomstvolume van de reiswaarde, in plaats van elke bronmarkt als hetzelfde type reiziger te behandelen.
| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Totaal aantal aankomsten op het vasteland van Tanzania, januari-mei 2025 | 794,102 | Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025 |
| Aankomst in Kenia, januari-mei 2025 | 93.112, gelijk aan 11,7% van de aankomsten | Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025 |
| Aankomst in Burundi, januari-mei 2025 | 65.874, gelijk aan 8,3% van de aankomsten | Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025 |
| Aankomst in de Verenigde Staten, januari-mei 2025 | 42.478, gelijk aan 5,3% van de aankomsten | Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025 |
| Belangrijkste Europese bronmarkt in de periode | Frankrijk, 38.255 aankomsten, gelijk aan 4,8% | Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025 |
| Januari-mei 2025 jaar-op-jaar verandering | 3,7% boven dezelfde periode in 2024 | Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025 |
4. Behoud, investeringen en groei van infrastructuur
NCAA’s Sh350 billion revenue target shows how tourism growth is being tied to conservation finance, accommodation expansion, and major-event readiness(NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026). Het belangrijke punt is niet alleen meer bedden of meer poorten. Tanzania probeert de vraag om te zetten in een vlottere toegang, een bredere productkeuze en een betere spreiding van de bezoekersdruk. Dat is essentieel voor een land waar de bekendste parken ook de hoogste verwachtingen met zich meebrengen.
| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Bezoekersaantal Ngorongoro, 2024/25 | 1,061,620 | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| Uitbreidingsplan voor Ngorongoro-bedden | 1.555 tot ruim 2.590 bedden | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| NCAA-inkomsten verzameld, 2024/25 | Sh269,9 miljard | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| NCAA-inkomstendoelstelling | Sh350 miljard | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
| Mamire-poort, Tarangire | Geopend in april 2026 | TANAPA/The Citizen, Mamire-poort opening 2026 |
| AFCON 2027 gereedheid | Uitbreiding van accommodatie en service gekoppeld aan de voorbereiding van evenementen | NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026 |
5. Zanzibar & Island Extensions – The Safari-and-Sea Boom
Zanzibar staat wereldwijd op de tweede plaats in de Island Index 2024, met een score van 9,66 uit 10(Bounce Island-index 2024). Deze rangschikking helpt verklaren waarom safari- en zeeroutes voor veel reizigers niet langer een optionele extra zijn; ze zijn vaak de vorm van de reis. Serengeti of Ngorongoro zorgt voor de natuurpiekStrandvakanties op Zanzibarvoeg hersteltijd, huwelijksreis, flexibiliteit voor het gezin en een zachtere landing na gamedrives in de vroege ochtend toe.

| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Zanzibar Island Index-ranglijst | 2e wereldwijd | Bounce Island-index 2024 |
| Zanzibar Island Index-score | 9.66/10 | Bounce Island-index 2024 |
| Aantal eilanden Zanzibar in de indexbeschrijving | Meer dan 40 eilanden | Bounce Island-index 2024 |
| Gemiddelde prijs voor driesterrenhotels volgens de index | $ 158,56 per nacht | Bounce Island-index 2024 |
| Maximale zeetemperatuur genoteerd voor Zanzibar | 30 graden C | Bounce Island-index 2024 |
6. Seasonality & Great Migration Timing – When to Book
Rond februari 2026 werden in de zuidelijke Serengeti ongeveer 500.000 gnoeskalveren verwacht(TANAPA, Tourism Splash nummer 2 2026). Seizoensgebondenheid beïnvloedt twee dingen die reizigers onmiddellijk voelen: het ritme van de natuur en de prijs. Het afkalfseizoen is in het voordeel van de kortgrasvlaktes en de activiteit van roofdieren, terwijl de perioden waarin rivieren worden overgestoken onvoorspelbaarder zijn omdat ze reageren op regen, begrazingsdruk en kuddebewegingen. Voor budgetcontrole isSafaripakketten Tanzaniain maanden met minder vraag kan dit aanzienlijke besparingen opleveren, maar reizigers moeten het natuurdoel vergelijken voordat ze alleen op de prijs jagen.

| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Timing van afkalven in de Zuidelijke Serengeti | Februari uitgelicht als afkalfmaand | TANAPA, Tourism Splash nummer 2 2026 |
| Verwachte kalfjes van de gnoes, februari 2026 | Ongeveer 500.000 | TANAPA, Tourism Splash nummer 2 2026 |
| Grote migratiekuddeschaal | Ruim 1,5 miljoen gnoes, met zebra's en gazellen | TANAPA, Tourism Splash nummer 2 2026 |
| Safari-besparingen in het laagseizoen | 20-30% | (Industrieschatting en prijspatronen voor operators) |
| Tijdstip van het oversteken van de rivier | Seizoensgebonden en regengevoelig; geen gegarandeerde oversteekdatum | Methodologische waarschuwing |
| Piekboekingsdoorlooptijd | Niet gekwantificeerd in de verstrekte primaire-bronstatistieken | Methodologische waarschuwing |
Migratiegegevens mogen nooit als een vaste belofte worden verkocht. Het afkalven heeft een duidelijker seizoenscentrum, maar het oversteken van rivieren is afhankelijk van het weer, het gras en de beweging van de kudde. De beste routes maken gebruik van flexibele routes en realistische verwachtingen.
7. Toegang tot de Kilimanjaro en de noordelijke gateway
Kilimanjaro rises to 5,895 meters, making it Africa’s highest mountain and the world’s highest free-standing mountain(TISEZA, Overzicht toeristische sector 2026). Voor reizen naar Noord-Tanzania is de berg meer dan een trekkingicoon; het maakt deel uit van dezelfde gateway-economie die de routes van Arusha, Moshi, Tarangire, Ngorongoro en Serengeti voedt. Betere toegangspunten zoals de Mamire Gate in Tarangire helpen het verkeer over het circuit te verspreidenKilimanjaro-trekkingblijft de sterkste pre- of post-safari-extensie voor actieve reizigers.
| Metrisch | Waarde | Bron |
|---|---|---|
| Hoogte van de Kilimanjaro | 5.895 meter | TISEZA, Overzicht toeristische sector 2026 |
| Kilimanjaro-status | Hoogste vrijstaande berg ter wereld en de hoogste van Afrika | TISEZA, Overzicht toeristische sector 2026 |
| Kilimanjaro-klimmercijfers, 2024-2026 | Niet beschikbaar in de meegeleverde primaire bronbeschrijving | Methodologische waarschuwing |
| Succespercentagegegevens van de Kilimanjaro-route | Niet beschikbaar in de meegeleverde primaire bronbeschrijving | Methodologische waarschuwing |
| Noordelijke gateway-infrastructuurverbinding | Mamire Gate werd in april 2026 geopend om de toegang tot Tarangire te verbeteren | TANAPA/The Citizen, Mamire-poort opening 2026 |
Statistieken over het volume van de Kilimanjaro-klimmers en de routesuccessen waren niet opgenomen in de verstrekte primaire bronbeschrijving. Deze pagina wordt bijgewerkt wanneer actuele TANAPA- of overheidsgegevens beschikbaar zijn.
Tanzania Safari-statistieken in één oogopslag
De onderstaande tabel vat de statistieken met het hoogste signaal samen op het gebied van omzet, aankomsten, parkprestaties, bronmarkten, eilanduitbreidingen, seizoensinvloeden en gateway-infrastructuur.
Methodologie en bronnen
Dit artikel geeft prioriteit aan primaire bronnen, officiële gegevens uit de publieke sector, communicatie met autoriteiten en gerenommeerde marktonderzoeksbronnen. Wanneer een opgevraagd datapunt niet beschikbaar was uit de beoordeelde primaire bronnenset, markeert het artikel de leemte in plaats van een niet-ondersteunde schatting te vervangen.
- Bank of Tanzania, Maandelijks economisch overzicht oktober 2025
- Grand View Research, Safari Tourism Market Report 2026
- Tanzaniaanse overheid/VN-toerisme, toeristische prestatie-update 2024
- TISEZA, Overzicht toeristische sector 2026
- Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025
- Nationaal Bureau voor de Statistiek, Gegevens over hoogfrequent toerisme 2025
- TANAPA, Tourism Splash nummer 2 2026
- NCAA/The Citizen, Ngorongoro Tourism Investment Update 2026
- TANAPA/The Citizen, Mamire-poort opening 2026
- Bounce Island-index 2024
Laatst bijgewerkt: mei 2026.We werken deze pagina elk kwartaal bij als er nieuwe gegevens beschikbaar komen van TANAPA, NCAA, Bank of Tanzania en UNWTO.
Waarschuwing voor Lake Manyara:Bezoekersgegevens van Lake Manyara waren niet beschikbaar uit primaire bronnen voor de periode 2024-2026 die voor dit artikel is beoordeeld.
Waarschuwing voor Safari-prijzen:De prijzen voor safari's variëren per exploitant, seizoen, lodgeklasse, route, privé- of groepsindeling, parkkosten en lengte van de route. De besparingsmarge van 20-30% in het laagseizoen is een schatting van de sector, gebaseerd op prijspatronen van exploitanten, en geen formeel gepubliceerde statistiek.
Wat de cijfers betekenen
Hoe reizigers Tanzania Safari-statistieken moeten lezen
Safari-statistieken zijn nuttig als ze reizigers helpen betere timing- en routekeuzes te maken.Aankomsttrends, vraag naar parken en reispatronen op Zanzibar kunnen van invloed zijn op de beschikbaarheid van lodges, de vluchtplanning en hoe vroeg een privésafari moet worden geregeld.